Historia Rewala - Jaka jest historia? Co warto wiedzieć? Co zwiedzać?

  • location_on Rewal

Rewal najstarsze dzieje

Obszar dzisiejszej Gminy Rewal był zamieszkiwany już w pierwszych wiekach naszej ery przez Wandalów, a następnie przez Wendów. W X wieku przyłączono te ziemie do Polski. Następnie w roku 1181 roku były one lennem niemieckim. 

Otto z Bambergu już pod polskim zwierzchnictwem chrystianizował te tereny od 1124 roku. Od 1181 roku Pomorze stało się lennem niemieckim.
W 1630 roku ziemie te zajęli Szwedzi, którzy panowali tu aż do 1811 roku, kiedy to obszar gminy zaczął należeć do Prus. W XIX wieku na tych terenach przebywały oddziały Napoleona.

Rewal rozwój turystyki

Duży napływ turystów rozpoczął się w 1896 roku, kiedy otwarto kolej wąskotorową. Turystyka na tych terenach rozwijała się dynamicznie na początku XX wieku oraz w okresie międzywojennym. W dwudziestoleciu międzywojennym do Rewala przyjeżdżało rocznie od 2000 do ponad 3500 osób. Właśnie z uwagi na letników powstały w Rewalu w latach 1906-08 dwa zakłady kąpielowe: męski i żeński. 

Lata 30-te to znaczny rozwój po okresie wielkiego kryzysu. W 1932 roku Ewald Paul otworzył biuro podróży i wypożyczalnię samochodów w Rewalu.
Budowano także korty tenisowe, dbano o wygląd miejscowości. Po części i dlatego w 1934 roku postawiono w Rewalu pomnik poległych w I Wojnie Światowej, który znajdował się na placu pod ówczesnymi cieplicami. Kilka lat przed wojną powstały tzw. falochrony, czyli ostrogi, które miały chronić przed niszczącymi działaniami morza.

W 1973 roku powstaje Gmina Rewal, której granice, pomimo zmian podziału administracyjnego Polski, są takie same do dziś.

Za zmiany w powyższych danych redakcja portalu www.rewal.com.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0